Find Final Kinetic Energy of 3.00kg Object

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
5 replies · 2K views
suppy123
Messages
29
Reaction score
0

Homework Statement


A 3.00kg object has velocity 7.00j m/s. Then, a total force 12.0i N acts on the object for 5.00s.
Find the final kinetic energy from 1/2mvf^2 = 1/2mvf . vf


Homework Equations





The Attempt at a Solution


i got 1/2 * 3 * (20i+7j)(20i+7j)
then 600j^2 + 210ij + 73.5j^2

but the answer is 673.5 J, why?
since j.j =i.i=1 and i.j=0?
 
Last edited:
Physics news on Phys.org
!? do i need to write the whole of that!??

600j^2 + 210ij + 73.5j^2
600j.j + 210 i . j + 73.5j.j
600(1) + 210 (0) + 73.5(1)
is this alright
 
No that's not how a dot product works. You don't expand the brackets.

[tex]\mathbf{a} \cdot \mathbf{b} = a_xb_x + a_yb_y[/tex]

For vectors:

[tex]\mathbf{a} = (a_x,a_y)[/tex]
[tex]\mathbf{b} = (b_x,b_y)[/tex]
 
Kurdt said:
No that's not how a dot product works. You don't expand the brackets.

[tex]\mathbf{a} \cdot \mathbf{b} = a_xb_x + a_yb_y[/tex]

For vectors:

[tex]\mathbf{a} = (a_x,a_y)[/tex]
[tex]\mathbf{b} = (b_x,b_y)[/tex]


got it, a.b = axbx+ayby
a.b= 20i*20i+7j*7j= 449
 
Last edited:
A dot product gives a scalar answer and that's why it is sometimes called a scalar product. Drop the i's and j's and add the numbers together.