Find the accleration of gravity on planet Zircon.

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 10K views
zeromodz
Messages
244
Reaction score
0

Homework Statement


An astronaut on the planet Zircon tosses a rock horizontally with a speed of 6.95 m/s . The rock falls through a vertical distance of 1.10 meters and lands a horizontal distance of 8.85 meters from the astronaut.


Homework Equations





The Attempt at a Solution



ΔX = 1/2(Vi + Vf)T
T = 2ΔX / (Vi + Vf)
T = (2)(8.85) / (9.95 + 0)
T = 1.778 s


ΔY = ViT + 1/2AT^2
ΔY - ViT = 1/2AT^2
A = 2(ΔY - ViT) / T^2
A = 2(1.10 - 0) / (1.778)^2
A = 1.58 m/s^2
 
Physics news on Phys.org
zeromodz said:

The Attempt at a Solution



ΔX = 1/2(Vi + Vf)T
T = 2ΔX / (Vi + Vf)
T = (2)(8.85) / (9.95 + 0)
T = 1.778 s

Where did you get these numbers 8.85 and 9.95?
Why should the horizontal component of the velocity on planet Zircon change?