Find the magnitude of the child's acceleration

Join the discussion
Registration is free. Ask a follow-up in this thread, or start your own.
7 replies · 2K views
chwala
Gold Member
Messages
2,844
Reaction score
434
Homework Statement
see attached [ Question 6]
Relevant Equations
Mechanics
1718358758028.png



In my working i have;

1718359753363.png


For a)

##\tan 55^{\circ} = \dfrac{450}{R}##

##R = \dfrac{450}{\tan 55^{\circ} }= 315 N##

part b) no problem here ...horizontal to left.

c) This is where my real doubt is,
i have using sine rule;

##\dfrac{9.8}{sin 55^{\circ} }= \dfrac{a}{sin 35^{\circ}}##

##a = \dfrac{9.81 \sin 35^{\circ}}{\sin 55^{\circ}} = 6.86 ## m/s

There could be an alternative approach.
 
Physics news on Phys.org
Sure, that works, but you could just as well apply the equation for the tangent that you used in (a):
$$
a = g/\tan 55^\circ
$$
Note that
$$
\tan 55^\circ = \sin 55^\circ / \cos 55^\circ
= \sin 55^\circ / \sin(90^\circ - 55^\circ)
\sin 55^\circ / \sin 35^\circ
$$
so the result is obviously the same as what you got
 
chwala said:
Homework Statement: see attached [ Question 6]
Relevant Equations: Mechanics

View attachment 346897


In my working i have;

View attachment 346898

For a)

##\tan 55^{\circ} = \dfrac{450}{R}##

##R = \dfrac{450}{\tan 55^{\circ} }= 315 N##

part b) no problem here ...horizontal to left.

c) This is where my real doubt is,
i have using sine rule;

##\dfrac{9.8}{sin 55^{\circ} }= \dfrac{a}{sin 35^{\circ}}##

##a = \dfrac{9.81 \sin 35^{\circ}}{\sin 55^{\circ}} = 6.86 ## m/s

There could be an alternative approach.
The alternative approach may be to use Newton's second law. You know the net force, don't you?
 
  • Like
Likes   Reactions: chwala and SammyS
nasu said:
The alternative approach may be to use Newton's second law. You know the net force, don't you?
Correct, I have;

##F = ma##
##315 = \dfrac{450}{9.8} a##

##315 = 45.9a##

##a=\dfrac{315}{45.9} = 6.86 m/s##

The confusion on this question was on the value assigned to gravitational force. Its confusing as to whether to use ##10 m/s^2## or ##9.81 m/s^2##.

Cheers man!
 
chwala said:
##a=\dfrac{315}{45.9} = 6.86 m/s^2##
Why is the problem stating that the weight of the child acts horizontally?
 
Lnewqban said:
Why is the problem stating that the weight of the child acts horizontally?
It ... is not ...
Given that the resultant of P and the child's weight acts horizontally.
My emphasis.

This is necessary to make the problem solvable. Other types of rides, such as a simple back and forth swing, would have a different direction resultant.
 
There's alternative approach to this, will just post directly from phone and amend later, we have to
1. Resolve forces vertically,

##P_y = P \cos 35^0##

##P = 549.2 ## N


2. Resolving horizontally,
##P_x = P \sin 35^0##

##P_x = 549.3 \sin 35^0##

##P_x = 315.2 ## N