Finding the speed of a proton in a mass spectrometer

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 2K views
Mack199
Messages
2
Reaction score
0

Homework Statement


A mass spectrometer uses either a magnetic field or an electric field to deflect charged particles.

A proton starts from rest a plate P. The Speed of the proton as it passes through the hole in plate Q is?

V= 10000 V
Mass of a proton = 1.67x10^-27
Charge of a proton = 1.6x10^-19

With this you then need to find the magnetic field intensity.

Radius of curvature of a protons path is 3.00 m.

Homework Equations



I have no clue?

The Attempt at a Solution



Dont know were to start?
 
Physics news on Phys.org
Thanks for the help. After reading over that i was able to awnser the question.