Height of ball bounce with air resistance

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
ajuric
Messages
1
Reaction score
0

Homework Statement


Ball with mass of 0.7 kg and radius 0.15 m is dropped from top of the building 30 m tall. Force of air resistance which acts on ball is given with the equation:

[itex]F_r = \frac{1}{2} c S ρ v^2[/itex]

where
[itex]c = 0.5[/itex]
[itex]S = r^2 ∏[/itex]
[itex]ρ = 1.29 \frac{kg}{m^3}[/itex]
[itex]v = current speed.[/itex]

How tall will ball bounce of the ground if we suppose that collision was
elastic?

(Ans: [itex]h = 9.15 m[/itex])

Homework Equations


Given above.

The Attempt at a Solution


I have solved this with differential equations of motions(which took me quite a lot
of time integrating...) but I'm interested whether this can be solved with equations
for kinematic and potential energy and how?
 
Last edited:
Physics news on Phys.org