How can the Doppler effect of light determine an astronaut's speed?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 4K views
jessicah
Messages
3
Reaction score
0

Homework Statement


An astronaut is said to have tried to get out of a traffic violation for running a red light (lambda= 670nm) by telling the judge that the light appeared green (lambda= 540nm) to her as she passed by in her high powered transport. If this is true, how fast was the astronaut going?


Homework Equations



Lambda= c(Tperiod)

The Attempt at a Solution


5.40X10-7m= 3.00x108( T)
T= 1.8x10-15sec

Im not sure if this is the correct approach but once you get the time how do you get the speed?



Homework Equations





The Attempt at a Solution

 
Physics news on Phys.org
Hi Jessicah, welcome to PF!:smile:

jessicah said:
5.40X10-7m= 3.00x108( T)
T= 1.8x10-15sec

Im not sure if this is the correct approach but once you get the time how do you get the speed?

Well, since this is a problem on the relativistic Doppler effect, you might try reading about the effect in your textbook and finding the equation for Doppler shift...:wink: