How Can You Calculate the Wavelength in a Double Slit Experiment?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 3K views
quicksilver123
Messages
173
Reaction score
0

Homework Statement



The following data was obtained via the double slit experiment:

angle to the eighth maximum = 1.12 degrees
distance from slits to screen = 302cm = 3.02m
distance from first to fifth mimum = 2.95cm
distance between slits = 0.00025m

find the wavelength.

Homework Equations



supposed to use this equation to find wavelength:

xn/L=(n-0.5)([itex]\lambda[/itex]/d)
or
xm/L=(m)([itex]\lambda[/itex]/d)

The Attempt at a Solution



problem is, there's no given value for xm or xn

how can i get this value?

(oh, and i specifically have to use the equation listed above)
 
Last edited:
Physics news on Phys.org
##x_m## is the distance off axis of the mth maximum, numbering the central bright spot as ##m=0##. You can immediately write the distance between the Mth and mth maxima as ##x_M-x_m=(M-m)L\lambda/d##. A little manipulation gets you ##\lambda=d (x_M-x_m)/L (M-m)##. You provided the distance between the M=5 and m=1 maxima. Plugging that and your other data in gets you ##\lambda=610##nm.

You also gave the angle to the 8th maximum, which tells us that the distance from the axis to the 8th maximum is 3.02 sin(1.12)=0.059m. Plugging that in with M=8, m=0 also yields 610nm.