How Do You Calculate the Frequency of a Mass Oscillating on a Spring?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
3 replies · 10K views
bpw91284
Messages
67
Reaction score
0

Homework Statement



A mass m is gently placed on the end of a freely hanging spring. The mass then falls 36 cm before it stops and begins to rise. What is the frequency of the oscillation?

Homework Equations



f=[1/(2pi)]*[k/m]^0.5
E=KE+PE
PE_s=0.5kx^2
KE=0.5mv^2
v=rw

The Attempt at a Solution



So all we start off know is the amplitude is 36cm.
At a peak of oscillation velocity=0 so,
E=PE+KE => KE=0, E=PE
E=0.5*kA^2

At equilibrium point (middle of oscillation velocity=max and PE=0)
E=KE
0.5*kA^2=0.5*mv^2
v_max=wA so,
0.5*kA^2=0.5*m*w^2*A^2, A's and 0.5's cancel out (bad because only value given?)
k=mw^2, w=2(pi)f
k=m[2(pi)f]^2
Solve for f and I just did a proof of f=[1/(2pi)]*[k/m]^0.5 on accident and got no where...help.
 
Physics news on Phys.org
Well who could resist such a spring question on the vernal equinox? You have posted many useful eqns, do you have any others that relate the above to periodic motion. In other words, the conditions given will give rise to a pendulum motion, but w/o differential eqns experience or a plug-in formula, its difficult to solve.

from the data given, one can conjecture at the end of the spring bob:(energy conservation)

1/2Ky^2=mgy where Y=.36m hence, k=2mg/y. So now we have K. Most problems of thsi sort have k and m in a radical, any help yet?
 
denverdoc said:
Well who could resist such a spring question on the vernal equinox? You have posted many useful eqns, do you have any others that relate the above to periodic motion. In other words, the conditions given will give rise to a pendulum motion, but w/o differential eqns experience or a plug-in formula, its difficult to solve.

from the data given, one can conjecture at the end of the spring bob:(energy conservation)

1/2Ky^2=mgy where Y=.36m hence, k=2mg/y. So now we have K. Most problems of thsi sort have k and m in a radical, any help yet?

Don't have time now, but I'll look at it later. It is an introductory physics class so I know no diffy q is needed.
 
f=[1/(2pi)]*[k/m]^0.5

F=kx
mg=kx
k/m=g/x, were x is the amplitude which is known, substitute into above "f" equation and solve. That valid?