How Do You Calculate the Kinetic Energy of a Moving Body?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
6 replies · 2K views
kaspis245
Messages
189
Reaction score
1

Homework Statement


A body, which has mass of m = 1 kg , is dropped with a horizontal speed of vo = 20 m/s . What is its kinetic energy after 4 s ?

Homework Equations


Ek = mv2/2
s = vot + gt2/2

The Attempt at a Solution


2qn5h6a.png

Is it correct?

P. S. There is a mistake: Ek = 3200 J
 
Last edited:
Physics news on Phys.org
It's wrong. First of all, you should add the velocities as vectors. And, in this case, those vectors are at 90º...
 
after 4 seconds ,,
It would have a vertical component of velocity equal to (v0-gt)"which is what you have calculated in your derivative , which is incomplete too , " and a horizontal component equal to (v0 cos [theta=0])(which you haven't included)

Just find the magnitude of them and substitute the value of velocity in the kinetic energy formula
 
OK, from your answers I understood that:

vy = voy - gt
So, after 4 s :
vy = 0 - 10 m/s2 * 4s = -40 m/s

vx = 20 m/s (since it does not change)

v2 = (vy)2+(vx)2 = 2000 m2/s2

v = 45 m/s

Ek = mv2/2 = 1000 J

Corrected
 
Last edited: