eagles12
- 76
- 0
Homework Statement
A 12g CD with a radius of 6cm rotates with an angular speed of 38 rad/s. What is kinetic energy?
Homework Equations
k=1/2mv^2
v=rw
The Attempt at a Solution
v=(6)(38)=228
K=1/2(12)(228^2)
K=311904
but its saying this is the incorrect answer