How Long Does It Take for a Flywheel to Reach 125 Rev/Min from Rest?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
3 replies · 3K views
MMCS
Messages
151
Reaction score
0
A flywheel 1.2 m in diameter is uniformly accelerated from rest and revolves completely 68 times in reaching a speed of 125 rev/min. Find the time taken to reach this speed

i have been given the correct answer as 65.29 seconds

Wht i have up to now

ω1 = 0
ω2 = 125 r/min = 125/60 = 2.083 r/s
theta = 68*2∏ = 427.26 rads
t = ?

I have tried to use theta = ((ω1+ω2)*t)/2 rearranged to get t = 2theta/ω1+ω2 however my answer doesn't come close

Any suggestions would be appreciated
 
Physics news on Phys.org
you need the equation of motion for rotation. the flywheel is undergoing uniform acceleration; you need to take that into consideration.
 
MMCS said:
ω1 = 0
ω2 = 125 r/min = 125/60 = 2.083 r/s
Make sure ω is in rads/sec.