How Much Force Did the Car Exert to Stop a Hail Stone?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 9K views
sensesfail
Messages
8
Reaction score
0

Homework Statement



During an autumn storm, a 0.012 kg hail stone traveling at 20 m/s made a .20 cm deep dent in the hood of a person's car. What average force did the car exert to stop the damaging hail stone?

Homework Equations



d = vt
ft = mv


The Attempt at a Solution



Vav = (Vf + Vo)/2 = (0 + 20)/2 = 10 m/s

V = 10 m/s
d = 0.002 m

t = d/v = 0.002/10 = 0.0002 seconds

m = 0.012kg
delta v = 20 m/s
t = 0.0002 seconds

f = mdeltav / t = (0.012 * 20) / 0.0002 = 1200 N
 
Physics news on Phys.org
Thats not right. You can't use d=vt here as there is an average force applied resulting in an average acceleration. What you have to do is compute the average acceleration using the impulse momentum theorem, then use that to calculate the time required ([tex]s=ut-\frac{1}{2}a_{av}t^2[/tex]). From there, you may calculate the average force using, again, the impulse momentum theorem. To help you along, I shall give you the answers, but you have to get there.

[tex]t=1.267\times 10^{-6}[/tex]
[tex]F_{av}=189.423\times 10^{3}[/tex]