How Much Force is Needed to Climb a Hill at Constant Speed with Air Resistance?

  • Thread starter Thread starter hemetite
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Hill
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 18K views
hemetite
Messages
50
Reaction score
0

Homework Statement


A bicyclist of mass 65kg (including the bicycle) can coast down a 6 degree hill at steady speed of 6km/h because of air resistance. How much force must be applied to climb the hill at the same speed and same air resistance?


The Attempt at a Solution



since it is at constant speed. the net force is zero.

therefore the

Fg (force due to mg) - Fr (air resistance force) = 0

(mg sin 6) - Fr = 0

Fr= mg sin 6 = 66.58N.

For it to climb back the hill at the same speed and same air restance?

the bicyclist have to tackle the two same force now = 66.58 + mg sin 6 = 133N.

The model answer given is 130N...but i got 133N...

any mistake i have made?
 
Physics news on Phys.org
hemetite said:

Homework Statement


A bicyclist of mass 65kg (including the bicycle) can coast down a 6 degree hill at steady speed of 6km/h because of air resistance. How much force must be applied to climb the hill at the same speed and same air resistance?


The Attempt at a Solution



since it is at constant speed. the net force is zero.

therefore the

Fg (force due to mg) - Fr (air resistance force) = 0

(mg sin 6) - Fr = 0

Fr= mg sin 6 = 66.58N.

For it to climb back the hill at the same speed and same air restance?

the bicyclist have to tackle the two same force now = 66.58 + mg sin 6 = 133N.

The model answer given is 130N...but i got 133N...

any mistake i have made?
You haven't made any mistakes, perhaps the model answer has rounded to 2sf?