How Much Time Does It Take to Boil Water on a Stove with AC Power?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
6 replies · 3K views
runfast220
Messages
25
Reaction score
0

Homework Statement



On its highest setting a heating element on an electric stove is connected to an ac voltage of 240V. This element has a resistance of 29 ohms.(a) Find the power dissipated in the element.(b) Assuming that three-fourths of the heat produced by the element is used to heat a pot of water(the rest being wasted), find the time required to bring 1.9kg of water(half a gallon) at 15degC to a boil

Homework Equations


Vmrs = V0 / square root 2

P=Vrms^2 / R


The Attempt at a Solution



Vrms= 240/sqrt2 = 170V

P= 170^2/29 = 997watts

I'm not sure how to answer part b.

I think I would use the equation:
Q=cm(T1-T2) but I don't know how to solve for time?
 
Physics news on Phys.org
runfast220 said:
but I don't know how to solve for time?

Solving for Q will give you the total amount of energy needed to heat up the pot by that much. You already know how much useful power the heating element produces. What is the relationship between power and energy?
 
So if you know how much energy the heating element transfers to the pot per unit time, and you know how much total energy it needs, then...
 
so. Q=mc(T-T)
Q= (1.9kg)(4.186)(100-15)
Q=676J

Then Take 3/4 of the P
(997J/s)(3/4) = 748J/s

so it takes 676J to heat the water to boil, and the stove produces 748 J/s towards heating the pot.

676J / 748 J/s = .904 seconds
 
runfast220 said:

Homework Statement



On its highest setting a heating element on an electric stove is connected to an ac voltage of 240V. This element has a resistance of 29 ohms.(a) Find the power dissipated in the element.(b) Assuming that three-fourths of the heat produced by the element is used to heat a pot of water(the rest being wasted), find the time required to bring 1.9kg of water(half a gallon) at 15degC to a boil

Homework Equations


Vmrs = V0 / square root 2

P=Vrms^2 / R


The Attempt at a Solution



Vrms= 240/sqrt2 = 170V

P= 170^2/29 = 997watts

Actually, 240V is the rms voltage.

Vrms = 240 V
 
runfast220 said:
so. Q=mc(T-T)
Q= (1.9kg)(4.186)(100-15)
Q=676J

Then Take 3/4 of the P
(997J/s)(3/4) = 748J/s

so it takes 676J to heat the water to boil, and the stove produces 748 J/s towards heating the pot.

676J / 748 J/s = .904 seconds
It should be
Q= (1.9kg)(4186)(100-15)