How Much Work Is Required to Move a Refrigerator Across a Frictional Surface?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
physicos
Messages
46
Reaction score
1

Homework Statement


A 100 kg refrigerator is on rest on the floor.How much work is needed to move the refrigerator at a constant speed for 6 m along with a floor friction force of 200 N ?


Homework Equations


I used ΔK = W(Fg)+ W (N) + W(f)+ W(T) =0
and W(Fg)+ W (N) = 0
so W(T)=-W(f)=f* Δl

The Attempt at a Solution



The needed work is W(K)= 1200 J

Is it correct ??
 
Physics news on Phys.org