How to solve this photoelectric equation involving specific heat capacity

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 3K views
Oloruntele
Messages
1
Reaction score
0
We have the parameters,current =10^-3A,V=15kv,number of electrons=6.25 X 10^15,velocity=7.3 X 10^7,specific heat capacity of the liquid=2 X 10^3,c=3 X 10^8,h=6.63 X 10^-34,mass of electron = 9.11 X 10^-31. Now the question says,in an x-ray tube having those parameters,find the rate at which cooling fluid entering at 10 degree centigrade must circulate through the anode temperature if the anode temperature is to be maintained at 35 degree centigrade. Neglect box of the kinetic energy which is converted into x-rays.
 
Last edited:
Physics news on Phys.org
The rate at which cooling fluid must circulate through the anode is given by:Q = (V*I*N*V*c*m)/(h*Specific Heat Capacity)Where Q is the rate at which cooling fluid must circulate through the anode, V is the voltage, I is the current, N is the number of electrons, V is the velocity of the electrons, c is the speed of light, m is the mass of the electron, h is Planck's constant, and Specific Heat Capacity is the specific heat capacity of the liquid.Substituting the given values into the equation, we get:Q = (15000V*10^-3A*6.25 x 10^15*7.3 x 10^7m/s*3 x 10^8m/s*9.11 x 10^-31kg)/(6.63 x 10^-34J*s*2 x 10^3 J/kg*K)Q = 17.3 x 10^5 kg/sTherefore, the rate at which cooling fluid must circulate through the anode is 17.3 x 10^5 kg/s in order to maintain the anode temperature at 35 degree centigrade.