Latent heat and specific heat in insulated container

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
heartshapedbox
Messages
30
Reaction score
0

Homework Statement


A 1.0kg of ice at 0◦C, 3.0kg of water at 0◦C, and 5.0kg of iron at temperature T are placed in a sealed and insulated container. cFe =400J/ kg◦C ,cWater=4200J/ kg◦C , cIce= 2000 J/ kg◦C

latent heat for ice is 3.3×105 J .
The equilibrium temperature is 20◦C.

Homework Equations


Q=mcΔT
Q=ml

The Attempt at a Solution


0=Qice→water+Qice+Qwater+Qiron
=ml(ice)+mcΔT(ice)+mcΔT(water)+mcΔT(iron)
=(1.0)(330000)+(1.0)(2000)(20-0)+(3.0)(4200)(20-0)+(5.0)(400)(20-Ti)
Ti=331°C

BUT the answer says it should be 353°
 
Physics news on Phys.org