:Launching a Jet: Understand the Physics of a Catapult

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
3 replies · 2K views
NewJersey
Messages
35
Reaction score
0
An aircraft carriers capapult accelerates a 2000-kg jet aircraft from rst to a lauch speed of 320m/s in 2.0s.

a) The net force on the plane is ?
b) the length of the catapult is ?

F= m/a Lenght= at^2/2 vf=vo*at

320m/s= (0) * a * 2.0s
a= 160 m/s

F= 2000kg * 160m/s
= 320,000 N

b at^2/2 160*4/2= 320M

Is this right








The Attempt at a Solution

 
Physics news on Phys.org