Length contraction of rod at angle in moving frame

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
5 replies · 3K views
Aeighme
Messages
25
Reaction score
0

Homework Statement



A rod of rest length L0 = 10.4 m moves with a speed v = 0.42c along the x axis. The rod makes an angle of q0 = 66.1° with respect to the x' axis (primed frame is moving with the rod). What is the length of the rod as measured by a stationary observer?

Homework Equations



L=L1*(1/gamma)


The Attempt at a Solution


I have tried this several times, but can't seem to get it right.
L0=L1=10.4
gamma=(1-.422)-.5
Just solved for L..but didn't work.
 
Physics news on Phys.org
Careful. Only the component parallel to the direction of motion contracts.
 
So only the x component...is contracted. so L*cos(66.1)=L(x)?
 
Aeighme said:
So only the x component...is contracted. so L*cos(66.1)=L(x)?
Right. (That's L0, of course.)
 
Doc Al said:
Right. (That's L0, of course.)

now I multiply that by 1/gamma or (1-Beta2).5
and beta = .42...

so L=3.8238
 
Aeighme said:
now I multiply that by 1/gamma or (1-Beta2).5
and beta = .42...

so L=3.8238
OK so far, but realize that this is just the x-component, Lx not the full L. What's the y-component? Then calculate the measured length of the rod.