Length of an organ (closed at one end)

  • Thread starter Thread starter Jbreezy
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Length
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 1K views
Jbreezy
Messages
582
Reaction score
0

Homework Statement


What would be the length of an organ pipe, closed at one end if the fundamental frequency is 355Hz. Assume the temperature is 10°C.

Homework Equations


equation 1. V = λf
equation 2. λ = 4L/n where n = 1

The Attempt at a Solution



So we will do this by rearranging equation one and substituting in for λ in equation 2
Equation one becomes.
λ = v/f
So sub into equation 2
(v/f) = 4L/n
Rearranging for L , we get.
L = Vn / 4f

Now from class I have the equation to calculate the velocity of sound given a temp so we can get v.
v = (331 + 0.6( 10°C))m/s
v = 337 m/s
Putting it all together.
L = (337m/s) / (4(355Hz))
L = .2373 m

Is this correct? Thanks
 
Physics news on Phys.org
Yes, that looks correct.