Mass of cylinder using ang.velocity

  • Thread starter Thread starter bigtymer8700
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Cylinder Mass
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
3 replies · 8K views
bigtymer8700
Messages
40
Reaction score
0
A light string is wrapped around the outer rim of a solid uniform cylinder of radius .375m that can rotate without friction about an axle through its center. A 3.00 kg stone is tied to the free end of the string When the system is released from rest, you determine that the stone reaches a speed of 3.50 m/s after having fallen 2.50m .
What is the mass of the cylinder?

Ive solved for:
F=M*a
3kg*9.8=29N
29N*2.5m=73.5J

i know its a solid cylinder so I=1/2 Mr^2 so i need to solve for the inertia. from here i got stuck i know i have to use

Kf=1/2mv^2+1/2Iw^2 i don't know where to go from here. do i solve for the angular velocity(w)? or Inertia?

i know v=rw so would w=v/r i could use 3.5m/s/.375m to get 9.3rad/s?
 
Physics news on Phys.org
i used the Ki + Ui=Kf + Uf

Ki=0
Ui=mgy=73.5J
Kf=1/2mv^2+1/2Iw^2
Uf=0

i got
73.5=1/2Iw^2+18.375 so

1/2(I)w^2=55.125J

im stuck on Kf where i have to solve for the two unknowns I* w* i used v=rw to solve for w is that correct?
 
Last edited: