- #1
KingNothing
- 881
- 4
This might go into stats, I'm not sure. But I'll throw it out there. You are at the grocery store and they have two product bundles:
Four bananas and three limes for $10.
Two grapefruits and five limes for $12.
You want to come up with a way to compute the average cost of a lime, the average cost of a grapefruit, and the average cost of a banana in order to do comparison shopping. Assume that you have no personal preference on what you eat, and only care about cost and value.
I've simplified a much bigger problem I'm facing at work with a dataset in the 1000's. I really don't have any idea where to start. Are there any known methods for doing this?
Four bananas and three limes for $10.
Two grapefruits and five limes for $12.
You want to come up with a way to compute the average cost of a lime, the average cost of a grapefruit, and the average cost of a banana in order to do comparison shopping. Assume that you have no personal preference on what you eat, and only care about cost and value.
I've simplified a much bigger problem I'm facing at work with a dataset in the 1000's. I really don't have any idea where to start. Are there any known methods for doing this?