Oscillation amplitudeWhat is the amplitude of the oscillation?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
5 replies · 6K views
kolua
Messages
69
Reaction score
3

Homework Statement


A 1.4-kg cart is attached to a horizontal spring for which the spring constant is 60 N/m . The system is set in motion when the cart is 0.27m from its equilibrium position, and the initial velocity is 2.6 m/s directed away from the equilibrium position.

A. What is the amplitude of the oscillation?
B. What is the speed of the cart at its equilibrium position?

Homework Equations


E=K+U

The Attempt at a Solution


U=½kΔx2 =½⋅60⋅0.272=2.187J
K=½mv2=½⋅1.4⋅2.62=4.732J
E=K+U=½mvf2

Is this the right way to proceed?
 
Physics news on Phys.org
Your first equations are correct and the K+U for E (the total energy at that point) is correct, but now you need to balance T against the U of the spring at the maximum amplitude of the oscillation.
 
kolua said:

Homework Statement


A 1.4-kg cart is attached to a horizontal spring for which the spring constant is 60 N/m . The system is set in motion when the cart is 0.27m from its equilibrium position, and the initial velocity is 2.6 m/s directed away from the equilibrium position.

A. What is the amplitude of the oscillation?
B. What is the speed of the cart at its equilibrium position?

Homework Equations


E=K+U

The Attempt at a Solution


U=½kΔx2 =½⋅60⋅0.272=2.187J
K=½mv2=½⋅1.4⋅2.62=4.732J
E=K+U=½mvf2

Is this the right way to proceed?
Yes, that will give you the answer to one part. What about the other?
 
haruspex said:
Yes, that will give you the answer to one part. What about the other?
the Velocity at the equilibrium would be, √(2(2.187+4.732)/1.4)=Ve=3.14m/s
then E=½mVe2=½kΔX2, this X here would be the amplitude. X=0.324
 
kolua said:
the Velocity at the equilibrium would be, √(2(2.187+4.732)/1.4)=Ve=3.14m/s
then E=½mVe2=½kΔX2, this X here would be the amplitude. X=0.324
Haven't checked the numbers in detail, but that looks right.