Physics 11: How to Calculate Spring Compression with an Applied Force of 6.0 N

  • Thread starter Thread starter roxxyroxx
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Physics Physics 11
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 2K views
roxxyroxx
Messages
48
Reaction score
0

Homework Statement



A spring can be compressed 12 cm by an applied force of 6.0 N. A 2.8 kg box sliding along a frictionless surface approaches this spring at a speed of 1.9 m/s. How far will the spring be compressed when the box comes to a stop?

Homework Equations



Ep = 0.5kx2

0.5mv2 = 0.5kx2

The Attempt at a Solution



I worked out that k = 50 N/m
0.5mv2 = 0.5kx2
0= 25x2

but this doesn't work out because x should be 0.45 m. help?
 
Physics news on Phys.org
When the box comes to a stop all of the Kinetic Energy will be converted to the potential energy of the spring.

Use the formula you had only put the initial KE of the box in before it touches the spring.

And all will be well.