Ploting a graph of kinetic energy of mass

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
3 replies · 8K views
JavaJoeUK2011
Messages
6
Reaction score
0
A horizontal force of 80N acts on a mass of 6Kg resting on a horizontal surface. The mass is initially at rest and covers a distance of 5m in 0.92s under the action of the force. Assuming there are no energy losses due to air resistance and therefore that the acceleration is constant.

1.Plot a graph of the kinetic energy of the mass against time.


d = (1/2)at2 = (1/2)(11.81474m/s2)(0.92s)2 = 5m

v= 11.814 m/s2

KE = 1/2 mv^2 = 1/2 x 6 x 11.814^2 = 418.117

So x-axis would be KE of Mass 0 to 418.177 and y-axis would be time 0 to .092


2.Plot a graph of the kinetic energy of the mass against distance.

So x-axis would be KE of Mass 0 to 418.177 and y-axis would be Distance 0 to .5

Have i done this correctly?
 
Physics news on Phys.org
Hi JavaJoeUK2011! :smile:

You need to find the KE as a function of t. :wink:
 
looks like I am doing a similar assignment.
I have plotted the graph of KE against time and the the KE figure has changed with the value V being altered at each point depending on T.
So at 0.92, KE =1/2mv^2
with v=at = 11.8 x 0.92=10.8
so KE=0.5 x 6 x 10.8 =349.92

Is this correct?
If so how do I figure in the changes in distance?
 
I would just like to know what calculation you use for you to get 11.8 m/s squared?
Im struggling to calculate a single Velocity knowing that the mass is accelerating?