Power Needed for 200kg Glider to Reach 25m/s in 75m

  • Thread starter Thread starter physics.mk
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Average Power
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 2K views
physics.mk
Messages
2
Reaction score
0
A glider is launched from the ground by means of a winch, which rapidly reels in a towing cable attached to the glider. What average power must the winch supply in order to accelerate a 200 kg glider from rest to 25 m/s over a horizontal distance of 75 m. Air resistance and friction are negligible and tension in the winch is constant.

Homework Statement


v1=0m/s
v2=25 m/s
d=75 m
m=200 kg

Homework Equations


Power=change in work/change in time (p=w/t)
change in work=change in kinetic energy (w=k2-k1)
v=d/t


The Attempt at a Solution


w=k2-k1 (where k1=0 because initial velocity is 0)
w=k2 (0.5)(200)(25)^5 =6.25e4 J

now to get time: v=d/t ... t=d/v=75/25= 3s
sub w and t into the equation for power
p=6.25e4/3=20.8e3 W

but this isn't the right answer, the actual answer is 1.0e4 W .. i don't see where i went wrong.. help please
 
Physics news on Phys.org
physics.mk said:
A glider is launched from the ground by means of a winch, which rapidly reels in a towing cable attached to the glider. What average power must the winch supply in order to accelerate a 200 kg glider from rest to 25 m/s over a horizontal distance of 75 m. Air resistance and friction are negligible and tension in the winch is constant.

Homework Statement


v1=0m/s
v2=25 m/s
d=75 m
m=200 kg

Homework Equations


Power=change in work/change in time (p=w/t)
change in work=change in kinetic energy (w=k2-k1)
v=d/t


The Attempt at a Solution


w=k2-k1 (where k1=0 because initial velocity is 0)
w=k2 (0.5)(200)(25)^5 =6.25e4 J

now to get time: v=d/t ... t=d/v=75/25= 3s
sub w and t into the equation for power
p=6.25e4/3=20.8e3 W

but this isn't the right answer, the actual answer is 1.0e4 W .. i don't see where i went wrong.. help please

Your determination of the time is wrong. You solved the problem as if the speed were a constant 25m/s. You know that's not true, right?