Rate of loss of potential energy

Join the discussion
Registration is free. Ask a follow-up in this thread, or start your own.
3 replies · 2K views
songoku
Messages
2,521
Reaction score
395
Homework Statement
Please see below
Relevant Equations
PE = mgh
1678204756709.png


I got answer for (a), which is 0.51 m

For (b), loss of potential energy = 35 x 9.81 x 0.51 = 175 J
Rate of loss of potential energy = 175 J / 1 s = 175 W

But the answer key is 80 W. Where is my mistake?

Thanks
 
Physics news on Phys.org
I think your answer of 175 W is correct.
 
  • Like
Likes   Reactions: songoku, jbriggs444 and nasu
songoku said:
Homework Statement:: Please see below
Relevant Equations:: PE = mgh

But the answer key is 80 W
If one were adhering to the rules of significant figures, your 175 W (175.103048... on my calculator) would round up to 180 W.

Is it possible that the answer key says "180 W" instead of "80 W"?
 
  • Like
Likes   Reactions: songoku and TSny
jbriggs444 said:
If one were adhering to the rules of significant figures, your 175 W (175.103048... on my calculator) would round up to 180 W.

Is it possible that the answer key says "180 W" instead of "80 W"?
Maybe it is a typo, the answer is written 80 W.

Thank you very much TSny and jbriggs444
 
  • Like
Likes   Reactions: jbriggs444 and TSny