Solving Velocity Problem: 26°, 23m, 12m, 4.8s

  • Thread starter Thread starter Lordrunt
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Velocity
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
4 replies · 2K views
Lordrunt
Messages
3
Reaction score
0

Homework Statement


A boy jumped off of a cliff into the water at a 26° angle. He traveled 23 meters and fell 12. He had 4.8 seconds of travel time. What was the velocity needed to do this?


Homework Equations


X=Vx + t
Y=Vyt + 1/2at^2


The Attempt at a Solution


I wish I could, but I've only used 45° problems like this.
 
Physics news on Phys.org
Is the angle measured from vertically up, upwards from horizontal, downwards from horizontal, or from vertically downwards? Assuming it's θ above horizontal, if the take-off speed is V, what would Vx and Vy be?
Regarding the equations you quote:
X=Vx + t​
That should be X=Vx t
Y=Vyt + at2/2​
Need to be careful with the signs. First, define whether up or down is your positive direction, then use that consistently for distance, speed and acceleration.
 
Lordrunt said:
26 degrees upward from horizontal
So what would Vx and Vy be? (Preferably expressed in terms of an arbitrary angle θ, rather than specifically 26o.)
 
distance = Vx . t where t = 4.8sec and distance in x-direction = 23 meters

so Vx = 23 meters / 4.8sec = 4.79 m/s

finally V = Vx / sin23 = 12.26 m/s assuming angle measured from vertical