convert 200lb to Newtons: 200lb=91kgx9.80N/kg=891N (200lb)
This is the maximum force that the man can apply via the tension in the rope.
The object he is lifting has a force of gravity of 1782N (double the force he can lift)
The best way to lift it would be at constant speed. F=ma, F=0, therefore Tension=Force of Gravity on object.
**"Passing the rope over the pulley changes the direction of the tension in the rope, but doesn't change it's pulling force.