The reaction of rusting iron and the heat produced

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 8K views
George3
Messages
31
Reaction score
0

Homework Statement


4Fe+3O2=2Fe2O3 deltaH=-1.65 x 10^3kJ

If there are 15.7 grams of iron and 7.99 grams of oxygen, how much heat will be produced?


Homework Equations


Since Iron is the limiting reagent do I use that to determine the heat released?



The Attempt at a Solution


15.7gFe x 1molFe/55.9gFe x 1molFe/4molFe x -1.65x10^3kJ/1molFe = -116kJ
 
Physics news on Phys.org
Looks OK to me, but think about sign. You are not asked about delta H for the reaction, but about amount of the heat released.