The time needed for Q to reach 20% of its final value

  • Thread starter Thread starter Fatima Hasan
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Final Time Value
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
8 replies · 2K views
Fatima Hasan
Messages
315
Reaction score
14

Homework Statement


CF54_D959-8297-4_B3_B-8_BD5-31_B736_C1338_A.jpg


Homework Equations


Q = Qmax (1-e-t/τ)
Q= CΔV

The Attempt at a Solution


CΔV = CΔV (1-e-t/RC)
0.2 = (1-e-t/(1*106*10*10-6)
ln (0.2) = ##-\frac{t}{10}##
t = - ln(0.2)*10
= 16.09 s
Can someone tell me where is my mistake ?
 
Attachments
  • CF54_D959-8297-4_B3_B-8_BD5-31_B736_C1338_A.jpg
    CF54_D959-8297-4_B3_B-8_BD5-31_B736_C1338_A.jpg
    18.6 KB · Views: 517
Physics news on Phys.org
What is the final value of charge on the capacitor?

What is 20% of that final value?
 
magoo said:
What is 20% of that final value?
20% Qf = 20%* C*ΔV
= 20% * 10*10-6 *10
= 2*10-5 C
 
magoo said:
What is the final value of charge on the capacitor?
No need to find that. Fatima's method was essentially correct.
 
Fatima Hasan said:
There are two resistors in the circuit , but they are not connected in series nor in parallel . I calculated R as it given in the question = 1 MΩ.
well, they are both in the circuit. When a current I flows, what is the consequence of them for the potential across the capacitor?
 
In addition to the resistance value that haruspex pointed out, your equation

0.2 = 1 - e^(-t/RC)

needs to be rearranged before you take the natural logs.
 
  • Like
Likes   Reactions: haruspex
magoo said:
In addition to the resistance value that haruspex pointed out, your equation

0.2 = 1 - e^(-t/RC)

needs to be rearranged before you take the natural logs.
0.2 = 1 - e(t)/(2*106*10*10-6)
e-t/τ = 0.8
ln (0.8) = - t / 20
t = - ln (0.8) *20
= 4.46 s