Two Doppler Shifts: 800Hz to 126Hz

  • Thread starter Thread starter endeavor
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Doppler
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
3 replies · 4K views
endeavor
Messages
174
Reaction score
0
A stationary source directs an 800-Hz sound wave toward an approaching object moving with a speed of 25.0 m/s. What is the frequency shift of the reflected wave if the air temperature is 20ºC? (Hint: There are two Doppler shifts here. Why?)

f = 800Hz
the speed of sound = v = 331 + 0.6Tc = 343 m/s
the speed of the object = vo = 25.0 m/s
For the first doppler shift,
f1 = (v + vo)/v * f
f1 = 858 Hz
For the second doppler shift, I'm guessing that we use the object moving as the source of the sound and the original sound source as the observer:
f2 = v/(v - vo) * f1
f2 = 925 Hz

But the answer is 126 Hz!:confused:
 
Physics news on Phys.org
The shift in frequency is the difference between the final frequency and the initial one, so your answer is actually correct. (925 - 800 = 125 Hz, which is close enough to the expected answer).
 
the Google calculator says:
(((343 + 25) / (343 - 25)) * 800) - 800 = 125.786164
Sometimes it's best to get an algebraic answer in terms of the given variables, then plug in the numbers. Otherwise, intermediate numerical values can introduce round-off errors.
 
robphy said:
the Google calculator says:
(((343 + 25) / (343 - 25)) * 800) - 800 = 125.786164
Sometimes it's best to get an algebraic answer in terms of the given variables, then plug in the numbers. Otherwise, intermediate numerical values can introduce round-off errors.
Yeah, my value of 125 Hz comes from the fact that I used f1 = 858 Hz, when I think it should've been 858.3xxxxxxx... I get it now. Thanks.