Velocity of a ball (kg) droped from height (m)

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 4K views
Pippa9
Messages
1
Reaction score
0

Homework Statement



A ball of mass 0.5kg is dropped from a height of 5m what is the greatest velocity it will have just before hitting the ground?

Homework Equations



f=m*g
a= change in velocity/change in time


The Attempt at a Solution


m=.5kg
h=5m
a=9.8m/s

f=m*g
f= .5*9.8= 4.9N

I don't know what other equations to use to find velocity
 
Physics news on Phys.org
You can solve this one of two ways:

Energy approach: Energy at highest point is equal to the kinetic energy at the lowest point, since all potential energy is converted to kinetic as the ball is about to hit the ground.

Kinematics approach: Use the time independent kinematics equation.

Post if you need more specific guidance, because this is a relatively simple problem.
 
You can also use these equations together to solve:
[itex]d=0.5at[/itex]2[itex]+v_{i}t+d_{i}[/itex]
[itex]a=\frac{Δv}{Δt}[/itex].
 
Last edited: