Velocity of a Projection In Projectile Motion

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 6K views
seallen
Messages
7
Reaction score
0

Homework Statement



For a given velocity of projection in a projectile motion, the maximum horizontal distance is possible only at ө = 45°. Substantiate your answer with mathematical support.


Homework Equations


My teacher gave us the information that u=10 m/sec, however I don't see how she arrived at that conclusion, also where did the angles of projection come from?



The Attempt at a Solution


if u = 10 m/sec , and angles of projection are 30o, 45o and 50o then,
the horizontal distances traveled are
R1 = 10^2 x sin 60 / 10 = 5 square root of 3 m
R2= 10^2 x sin 90 / 10 = 10 m
R3 = 10^2 x sin 100 / 10 = 10 x 0.9848 = 9.848 m
thus, you see that the distance is maximum for 45o
 
Physics news on Phys.org
She probably wants you to derive an expression horizontal distance with an unknown θ, and then use your knowledge of trig functions to explain why the distance is maximized at θ=45°. I imagine that she gave you an initial velocity to work with simply so that you would have one less variable to be confused by, and obviously the θ you come up with will be independent of what the initial velocity is (so long as it's greater than 0).
 
It looks like you have the right expression for the range of the projectile, R, R(theta, velocity) = you know what it is. Now take the derivative of R with respect to theta (velocity held fixed) and set that = to zero and solve for theta.