What are the forces acting on the 2 kg mass?

  • Thread starter Thread starter mandy9008
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Force Tension
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
mandy9008
Messages
127
Reaction score
1

Homework Statement


Assume the three blocks portrayed in the figure below move on a frictionless surface and a force F = 40-N acts as shown on the m = 3.0-kg block.
p4_27alt.gif

(a) Determine the acceleration given this system.
(b) Determine the tension in the cord connecting the 3.0-kg and the 1.0-kg blocks.
(c) Determine the force exerted by the 1.0-kg block on the 2.0-kg block.


Homework Equations


F=ma


The Attempt at a Solution


a. F=ma
40N = (1kg + 2 kg + 3kg)a
a=6.67 m/s2

b. T=m(a+g)
T= 6kg (6.67 m/s2 + 9.8 m/s2)
T=99N
OR (I tried both)
T=4kg (6.67 m/s2 + 9.8 m/s2)
T=66N

c. F=ma
F= 3kg(6.7 m/s2)
F=20.1 N
foc
 
Physics news on Phys.org
mandy9008 said:

The Attempt at a Solution


a. F=ma
40N = (1kg + 2 kg + 3kg)a
a=6.67 m/s2
Good.

b. T=m(a+g)
T= 6kg (6.67 m/s2 + 9.8 m/s2)
T=99N
OR (I tried both)
T=4kg (6.67 m/s2 + 9.8 m/s2)
T=66N
Not sure where you are getting g from in your equations. The only forces we care about here are horizontal.

Hint: Analyze the forces acting on the 3 kg mass.

c. F=ma
F= 3kg(6.7 m/s2)
F=20.1 N
Why 3 kg? Hint: Analyze the forces acting on the 2 kg mass.