What Height Does KE Become Half for a 2 kg Body Thrown Upward?

  • Thread starter Thread starter alijan kk
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Power
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 1K views
alijan kk
Messages
130
Reaction score
5

Homework Statement


A body of mass 2 kg thrown vertically with KE of 490 joules. If the acceleration due to gravity is 9.8 m/s^2 of the body becomes half its original value is given by:

a.50
b.12.5
c.25 m
d.10 m

Homework Equations


PE=MGH
K.E=1/2MV^2
PE=KE

The Attempt at a Solution



K.E=P.E
490=MGH
490=2*9.8*H
490=19.6*H
490/19.6=H
25=H
H=25 m

is it right ? or we have to half the value.
 
Physics news on Phys.org
What is the question? The second sentence is incoherent. My best guess is that it is asking how high the body needs to go to lose half of its kinetic energy due to gravity.

In that case, the Kinetic Energy that is lost and the Potential Energy that is gained are both half of 490 joules.
 
yes sorry the sentence is . "the height at which the K.E of the body becomes half its original value is given by"