mrnastytime
- 28
- 0
Homework Statement
A block of mass m1 = 2 kg and a block of mass m2 = 3 kg are tied together and are pulled from rest across the floor by a force of Fp = 20 N. The coefficient of friction of the blocks with the floor is µ = 0.23.
Homework Equations
What is the acceleration of the two blocks?
The Attempt at a Solution
a=F/(m1 + m2)
a=20N/(2kg + 3kg)
a=4 m/s^2 ?
I know that somehow µ = 0.23 is involved, but i don't know where to use it.