What Is the Spring Stiffness Constant in This Car Collision Scenario?

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
3 replies · 26K views
skittlez411
Messages
15
Reaction score
0

Homework Statement



A 1200 kg car rolling on a horizontal surface has speed v=65km/h when it strikes a horizontal coiled spring and is brought to rest in a distance of 2.2m. what is the spring stiffness constant of the spring?

Homework Equations



K(final)+Us(final)=K(initial)+Us(initial)
1/2mv^2 + 1/2k(delta x)^2= 1/2mv^2 + 1/2k(delta x)^2


The Attempt at a Solution



1/2(1200)(0) + 1/2k(2.2)^2 = 1/2(1200)(18.06) + 1/2k(0)^2
k = 80867.00826 N/m :bugeye:

The answer looks so big that it doesn't make sense to me. I converted the 65km/h to m/s.

thanks,
nicole!
 
Physics news on Phys.org
Well I didn't check it yet, but think of how much energy a car moving at 65 km/h has! 2.2 meters is quite a small distance for a car to come to a stop!

EDIT: Answer looks OK to me.
 
Last edited:
must be correct
btw...its 18.06^2
i think u have used it in calculations but missed it here
 
yahh i missed it here. i just double-checked my answer.