plstevens Messages 18 Reaction score 0 Thread starter Mar 3, 2008 #1 An electron in a hydrogen atom relaxes to the n= 4 level, emitting light of 114THz.
mysqlpress Messages 83 Reaction score 1 Mar 3, 2008 #2 should be n=6 E=hf = (6.63*10^-34)(114*10^12) = 7.56*10^-20J = 0.472eV E4= -13.6/4^2 En = -13.6/n^2 delta E =En-E4=0.85-13.6/n^2 deltaE = 0.472 you will find n=6
should be n=6 E=hf = (6.63*10^-34)(114*10^12) = 7.56*10^-20J = 0.472eV E4= -13.6/4^2 En = -13.6/n^2 delta E =En-E4=0.85-13.6/n^2 deltaE = 0.472 you will find n=6
plstevens Messages 18 Reaction score 0 Mar 3, 2008 #3 Thank you so much, but i have one question: when u did 114*10^12 was that showing the conversion factor from THz to Hz?
Thank you so much, but i have one question: when u did 114*10^12 was that showing the conversion factor from THz to Hz?
plstevens Messages 18 Reaction score 0 Mar 3, 2008 #4 also in the first step, how did u convert from J to eV? And where did delta E come from?
mysqlpress Messages 83 Reaction score 1 Mar 3, 2008 #5 1THz = 10^12 Hz 1eV =1.6*10^-19 J (7,.56 *10^-20)/(1.6*10^-19) = ? eV