A 100-g piece of metal initially at T = 75oC

  • Thread starter Thread starter physicsman2
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Metal
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
physicsman2
Messages
139
Reaction score
0

Homework Statement


A 100-g piece of metal initially at T = 75oC is submerged in 100 g of water initially at T = 25oC. The specific heat capacity of iron is 0.45 J g-1 °C-1 and the specific heat capacity of water is 4.18 J g-1 °C-1. What is the final temperature of both substances in oC?


Homework Equations


q=mc(delta T)


The Attempt at a Solution


well i tried to set mc(delta T)=mc(delta T), plug in all the values and solve for T(final), but i keep getting the wrong answer
 
Physics news on Phys.org