A block of mass 100 kg is being moved steadily by pulling on a rope at

  • Thread starter Thread starter jigoku_snow
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Block Mass Rope
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
jigoku_snow
Messages
15
Reaction score
0

Homework Statement

a block of mass 100 kg is being moved steadily by pulling on a rope attached to the block making an angle of 30 degree with the horizontal. if the tension of the rope is 120 N, what is the coefficient of friction?

Homework Equations


T- Ff = ma
F= μR

The Attempt at a Solution


R= mg cos x = 850 N
mg sin x = 490 N
a = 0, F= Ff
Ff = 120 N
F= μR
120= μ(850)
μ= 0.141
* ( answer given μ= 0.113. where is my mistake?)
 
Physics news on Phys.org


jigoku_snow said:

Homework Statement




a block of mass 100 kg is being moved steadily by pulling on a rope attached to the block making an angle of 30 degree with the horizontal. if the tension of the rope is 120 N, what is the coefficient of friction?

Homework Equations


T- Ff = ma
F= μR


The Attempt at a Solution


R= mg cos x = 850 N
mg sin x = 490 N
a = 0, F= Ff
Ff = 120 N
F= μR
120= μ(850)
μ= 0.141
* ( answer given μ= 0.113. where is my mistake?)

Not sure how/why you are doing any of those calculations. It always helps to say what you are about to do, then show the calculation.

Like for example:
Calculating force of gravity on the block : 100 x 9.8 = 980 N

Calculating vertical component of Tension: 120 x sin(30) = 60N

and what ever else you think is appropriate.

You then connect what you are calculating to give the answer you are after. A diagram can help.