At What Distance Above the Ground Will the Mass First Come to Rest?

  • Thread starter Thread starter ZxcvbnM2000
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Elastic
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 2K views
ZxcvbnM2000
Messages
62
Reaction score
1

Homework Statement



A mass of 10kg is attached to one end of an elastic string of unstretched length 1.5 m, the other end of the string being fixed to a beam located 2.5 m above ground level. The spring constant of the string is 600 Nm-1. If the mass is allowed to fall freely from the beam, at what distance above the ground will it first come to rest? (for this question, assume that g = 10 m s-2.)


Homework Equations



U=mgh
E=1/2 D*A2

The Attempt at a Solution



I am really confused here.

First of all , i found by how much the wire is stretched when the object is attached .so
ΣF=0 <=> mg=kx <=> x= (1/6) m .

When we lift the object to the height of the beam the object will have Potential energy =mgh = 10*10*1.5=150J ( from the equilibrium position )

So i said that 1/2 D*A2 = 150 so A=0.707 m

The distance of the position of equilibrium from the floor will be 2.5 - 1.5 -(1/6)=5/6 .

So the object will go as down as 5/6 + A Therefore the minimum distance from the floor will be (5/6) - A = 0.1263 m .

is my solution correct ? Thank you for your time :°)
 
Physics news on Phys.org
ZxcvbnM2000 said:
… If the mass is allowed to fall freely from the beam, at what distance above the ground will it first come to rest?
…
First of all , i found by how much the wire is stretched when the object is attached .so
ΣF=0 <=> mg=kx <=> x= (1/6) m .

When we lift the object to the height of the beam the object will have Potential energy =mgh = 10*10*1.5=150J ( from the equilibrium position )

So i said that 1/2 D*A2 = 150 so A=0.707 m

The distance of the position of equilibrium from the floor will be 2.5 - 1.5 -(1/6)=5/6 .

So the object will go as down as 5/6 + A Therefore the minimum distance from the floor will be (5/6) - A = 0.1263 m .

ZxcvbnM2000, you're not asked for the equilibrium position, you're asked for the (initial) rest position.

The object will sail through the equilibrium position at high speed, and come to rest well below it! :wink:

Start again. :smile:​
 
Yeah that's what i am saying . It will come to rest every time it reaches +A or -A , right ?