Calculate Jet Engine Thrust for 800 kg Jet Takeoff with 4 m/s^-2 Acceleration

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
2 replies · 7K views
BIGEYE
Messages
20
Reaction score
0

Homework Statement


Calculate the engine thrust required to produce an acceleration of 4 m/s^-2 in a jet of mass 800 kg as it takes off along the runway. The air resistance is 500 N
Appreciate if anyone can check if I have used the correct equation, and my answer.

Homework Equations


F - R = ma


The Attempt at a Solution


F - R = 800 x 4
F - 500 = 3200
Thrust (F) = 3700 N
 
Physics news on Phys.org