Calculating Exhaust Gas Speed for a 4200kg Rocket Launch

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
4 replies · 16K views
pbumper1
Messages
5
Reaction score
0

Homework Statement


A 4200kg rocket is to be accelerated at 4.0g at take-off from the Earth.
If the gases can be ejected at a rate of 28 kg/s, what must be their exhaust speed?

Homework Equations



Fthrust=mv2-mv1/t2-t1

The Attempt at a Solution



Multiplied 4200kgx4x9.8/28kg/s=-5900
 
Physics news on Phys.org
Your work seems fine to me. Do you have any specific questions on this problem?
 
I figured it out for future reference, since the rocket has to overcome 1g you add it to the 4g. You use the same equation. 4200x5x9.8/28=7400m/s
 
pbumper1 said:
I figured it out for future reference, since the rocket has to overcome 1g you add it to the 4g. You use the same equation. 4200x5x9.8/28=7400m/s


Good catch! Nice job.:smile: