Calculating Frequency of Vibration for 0.3kg Mass Suspended from 200Nm Spring

  • Thread starter Thread starter brenfox
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Frequency
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 2K views
brenfox
Messages
71
Reaction score
1

Homework Statement


A mass of 0.3kg is suspended from a spring 200Nm. If the mass is displaced by 10mm from its equilibrium position and released, for the resulting vibration, calculate:

a. the frequency of vibration.


Homework Equations


ω = √ k/m
f = ω/2∏

The Attempt at a Solution


ω=√ 200/0.3 = 25.82 rads-1

so f = ω / 2∏

f = 25.82/2∏ = 4.11Hz

Does this seem to be correct? Any help would be appreciated.
 
Physics news on Phys.org