Calculating Potential and Radius of a Charged Spherical Droplet

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
3 replies · 8K views
exitwound
Messages
291
Reaction score
1

Homework Statement



A spherical drop of water carrying a charge of 24 pC has a potential of 490 V at its surface (with V = 0 at infinity).

(a) What is the radius of the drop?

(b) If two such drops of the same charge and radius combine to form a single spherical drop, what is the potential at the surface of the new drop?

Homework Equations



V=kQ/r

The Attempt at a Solution



If V=kQ/r then if the radius is doubled and the charge is doubled, why isn't the answer the same? V=2kQ/2r = kQ/r
 
Physics news on Phys.org
Because two drops of radius r when added together do not give a drop of twice the radius. Think about it, what is it that doubles?
 
Ok The volume doubles. I'm a moron.

if
[itex]Vol=(4/3)\pi R^3[/itex]
[itex]Vol=(4/3)\pi (4.41e-4)^3[/itex]
[itex]Vol=3.59e-10[/itex]

3.59*2=7.18e-10

[itex]7.18e-10=(4/3)\pi (R)^3[/itex]
[itex]R=5.55e-4[/itex]

[itex]V=kQ/r[/itex]
[itex]V=(9e9)(2*24e-12)/(5.55e-4)[/itex]
[itex]V=778 Volts[/itex]

Correct? don't want to lose any more points on these problems.
 
I didn't check your calculations of the potential but the new radius is correct. For future reference, since the volume depends on the cube of the radius, if you double the volume, the radius increases by a factor of 21/3.