Calculating the Force of a Kangaroo's Legs

  • Thread starter Thread starter Shoebox
  • Start date Start date
  • Tags Tags
    Force
Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
21 replies · 3K views
Shoebox
Messages
21
Reaction score
0
Member warned about misplacing homework questions in technical forum sections
Kangaroos have large, powerful legs for jumping. A male kangaroo that has a mass of 66.5 kg can accelerate to a vertical velocity of 6.08 before his feet leave the ground (at a height of 1m). What force is the kangaroo's legs able to exert on the ground in order to do this?
 
Physics news on Phys.org
Assuming that the height is 0 initially,

6.08^2 = 2a
F = 66,5 (a + 9,81)
 
You have the final velocity and also the distance covered before attaining that velocity, so use 3rd equation of motion and find acceleration, i think you can do the rest!
 
thank you! my only question is, how did you know this part: 6.08^2=2a?
 
Timeless velocity equation: v(final)^2 = 2ax if there is uniform acceleration. It is easy to derive from a simple velocity vs. time graph.
 
and now to figure out how high he can jump. I am not sure what to use, because f=ma does not deal with distance
 
the formula for the previous is the same as vf^2=vi^2+2ax, correct?
 
Shoebox said:
f=ma
You know both the quantities on the RHS.
 
Shoebox said:
the formula for the previous is the same as vf^2=vi^2+2ax, correct?
yes
 
okay.. 6.08^2=2(18.48)(x)
im getting x=1..where am i going wrong?
 
No, you found ## a## from the equation v²=2ax... ;you already know## x=1 m## you should find ##a## , which you have done very nicely,now substitute in the formula ##F=ma##
 
i found the force to be 1881. Now i am trying to find how far he can jump, or x
 
For that you need to use a=g and vintial= 6.08 units, because the kangaroo is in the air and gravity is acting on it.
substitute in the equation##v²_{final}-v²_{initial}=2ax## be careful while you choose the sign for ##a## when you substitute.
 
so my equation setup would be:
(0)^2 - (6.08)^2=2(18.48)(x)
 
Shoebox said:
how far he can jump, or x
how far, or how high??
 
Shoebox said:
so my equation setup would be:
(0)^2 - (6.08)^2=2(18.48)(x)
choose your## a## well, its in the air, gravity acts on it so it should be ##a=g=-9.8 m/s²## can you tell me why the -ve sign?
 
thats right, gravity acts on him once he jumps. okay i solved (0)^2 - (6.08)^2=2(9.8)(x) and got x=1.886
 
the -9.8 is negative because of the direction of his acceleration.
 
Good, but i don't see you use it here
Shoebox said:
. okay i solved (0)^2 - (6.08)^2=2(9.8)(x) and got x=1.886
your answer's right!