Calculating Velocity of Bullet at Ground Impact

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
1 reply · 1K views
theuniverse
Messages
53
Reaction score
0

Homework Statement


A bullet is fired from a cliff 36m above the ground. If the bullet is fired at an angle of 25 above the horizontal, and has a muzzle velocity of 80m/s, what is the velocity of the bullet as it hits the ground?

d = 36m
vi = 80m/s
angle = 25 degrees

Homework Equations





The Attempt at a Solution


Horizontal: 80 cos 25 = 72.5

Vertical: muzzle: 80 sin 25 = 33.8

0^2 = 33.8^2+2ad <-- Top of the projectile motion
0= 1142.44+2(-9.8)d
d= 1142.44/19.6
d= 58.28

height = 58.28+36 = 94.28
Vf^2= vi^2+2ad <-- Top of the parabola = 0m/s
vf^2= 2ad
vf^2= 2(9.8)(94.28)
Vf^2= 1847.88
Vf= 42.99
R^2 = 42.99^2+72.5^2 = 7105.25
R = 84.3

I was just wondering if I did it right...

Thank you very much,
 
Physics news on Phys.org
Looks good to me, but you could have calculated the change in vertical speed in one step using the same formula (Vf^2 = Vi^2+2ad). Let a = -9.8 m/s^2 and d = -36 m.

(You could also have used conservation of energy.)