Deriving the Equation of Motion for an Object Thrown Vertically Upwards

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
3 replies · 2K views
Deimantas
Messages
38
Reaction score
0

Homework Statement



From a height of 18 meters above ground, an object is thrown vertically upwards at a speed of 30m/s. Find the equation where height h depends on time t. Find the maximum height of the object.

Homework Equations



h=h0+v0t-(gt^2)/2

The Attempt at a Solution



The equation of motion of an object thrown vertically upwards is h=h0+v0t-(gt^2)/2
By inserting h0=18 and v0=30 we get
[itex]h=18+30t-(gt^2)/2[/itex], which is the correct answer. When t=3, h is max at 63.
Now my problem here is that instead of finding the aforementioned equation of motion in a book, i was supposed to create it myself, using differential equation methods. How?
 
Last edited:
Physics news on Phys.org
Once the ball have been thrown up it has accelration -g, due to gravity. Acceleration is the derivative of velocity and velocity is the derivative of distance (height here).

So your differential equations problem is [itex]d^2h/dt^2= -g[/itex] with initial values h(0)= 18, h'(0)= v(0)= 30.
 
Deimantas said:

Homework Statement



From a height of 18 meters above ground, an object is thrown vertically upwards at a speed of 30m/s. Find the equation where height h depends on time t. Find the maximum height of the object.

Homework Equations



h=h0+v0t-(gt^2)/2

The Attempt at a Solution



The equation of motion of an object thrown vertically upwards is h=h0+v0t-(gt^2)/2
By inserting h0=18 and v0=30 we get
[itex]h=18+30t-(gt^2)/2[/itex], which is the correct answer. When t=3, h is max at 63.
Now my problem here is that instead of finding the aforementioned equation of motion in a book, i was supposed to create it myself, using differential equation methods. How?

You want to start from using that the derivative of the velocity is equal to the acceleration. So v'(t)=(-g). Integrate both sides to get v(t). Determine the constant of integration. Then v(t)=h'(t), so integrate again to get h(t)