Displacement given coefficient of friction and velocity

Join the discussion
Registration is free. Start your own thread to ask a follow-up.
3 replies · 11K views
mandy9008
Messages
127
Reaction score
1

Homework Statement


A car is traveling at 56.0 km/h on a flat highway. If the coefficient of friction between road and tires on a rainy day is 0.100, what is the minimum distance in which the car will stop?



Homework Equations


μ=-a/g
v2=vo2 + 2 a x


The Attempt at a Solution


56.0 km/h = 15.6 m/s

0.100=-a / 9.8 m/s2
a= 0.98 m/s2

0=(15.6 m/s)2 + 2 (0.98m/s2) x
x= 245.3 m
 
Physics news on Phys.org
oh i accidently subtracted instead of divided. oops thanks!
 
How do you no the equation:
the coefficient of friction=-a/g ?